Noc Muzeów to wyjątkowe wydarzenie, dostępne dla szerokiego grona odbiorców, zachęcające do poznania historii swojego miasta i regionu, a przede wszystkim podkreślające rolę muzeum jako strażnika dziedzictwa kulturowego. XVI Zamojska Noc Muzeów, obchodzona w tym roku pod hasłem 444-lecie lokacji miasta Zamość, przyciągnęła liczne grono mieszkańców i turystów, którzy tłumnie odwiedzili nasze placówki.
Główną atrakcją nocnego zwiedzania była możliwość zobaczenia dwóch oryginalnych dokumentów o fundamentalnym znaczeniu dla powstania i rozwoju miasta. Po raz pierwszy w jednym miejscu zaprezentowano akt lokacyjny Zamościa Jana Zamoyskiego z 10 kwietnia 1580 roku, obok przechowywanego w Muzeum potwierdzenia wydanego przez króla Stefana Batorego 12 czerwca 1580 roku. Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z tymi unikalnymi dokumentami dzięki współpracy Muzeum z Archiwum Państwowym w Zamościu. Dużym zainteresowaniem zgromadzonych słuchaczy cieszył się wykład dyrektora Archiwum, dra Jakuba Żygawskiego, pt. Zawiła historia aktu lokacyjnego.
Tradycyjnie, Zamojskiej Nocy Muzeów towarzyszyło nocne zwiedzanie Starego Miasta
z przewodnikami. W tym roku trasa pozwoliła uczestnikom zapoznać się z obiektami ujętymi na najstarszym planie Zamościa, znanym jako Plan Georga Brauna (opublikowany w Kolonii w 1618 roku). Spacerom towarzyszyły zagadki, a najaktywniejsi uczestnicy zostali nagrodzeni za swoją spostrzegawczość.
W piątkową noc 17 maja 2024 r., wszystkie nasze obiekty, tj. Muzeum Zamojskie, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, Galeria Rzeźby oraz stała wystawa w Akademii Zamojskiej, odwiedziło łącznie 1 438 osób.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zapraszamy na kolejne edycje Zamojskiej Nocy Muzeów!
Szczególne podziękowania za pomoc w przygotowaniu wydarzenia kierujemy do Archiwum Państwowego w Zamościu oraz przewodników ze Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją” i Koła Przewodników PTTK im. Róży i Jana Zamoyskich.