Zbiory numizmatyczne, medalierskie, sfragistyczne i falerystyczne gromadzone są w Muzeum Zamojskim od początku jego istnienia (1926). Kolekcja muzealna, licząca obecnie 12 872 sztuki, obejmuje monety, banknoty, medale i medaliony, pieczęcie i tłoki pieczętne, odznaki i odznaczenia. Zbiory numizmatyczne składają się w zasadniczej części z: monet antycznych (denarów rzymskich od I do IV w. n.e.), średniowiecznych, nowożytnych (od XV do XX w.) oraz banknotów polskich i obcych od XVIII do XX w. (w części zbiorów XX-wiecznych znajdują się także papiery wartościowe). Wśród medali, medalionów, plakiet, odznaczeń i odznak większość obiektów związana jest bezpośrednio lub pośrednio z historią Zamościa i Zamojszczyzny. Medale i odznaczenia są najmłodszą częścią zbiorów działu, wyodrębnionego w 1977 r., i zawierają wiele ciekawych przykładów XIX- i XX-wiecznego medalierstwa i grawerstwa.

Bezsprzecznie najciekawszym skarbem monet antycznych w zbiorach muzeum pozostaje znalezisko z Żulic (gm. Telatyn, pow. Tomaszów Lubelski), zawierające 169 egzemplarzy rzymskich monet denarowych z I i II w. n.e., m.in. cesarzy rzymskich: Nerona, Wespazjana, Tytusa i Domicjana.

Denar cesarza Hadriana,
Denar cesarza Hadriana, ok. 118 r. n.e. (awers)

W kolekcji monet nowożytnych znajdują się m.in. skarby monet polskich i obcych XV–XVIII w., m.in. odkryte w 2. połowie XX w. w Polanówce, Turkowicach i Potoczku na Zamojszczyźnie, oraz zespoły różnorodnych monet polskich i obcych, pochodzące np. ze stanowiska archeologicznego w Gródku nad Bugiem oraz ze Żdanowa. Monety polskie i obce ze Żdanowa zostały odkryte podczas prac wykopaliskowych prowadzonych tam w sierpniu i wrześniu 2008 r. w miejscu XV-XVI -wiecznej siedziby rodu Zamoyskich, gdzie w 1542 r. przyszedł na świat Jan Zamoyski (zm. 1605), późniejszy kanclerz i hetman wielki koronny, założyciel miasta Zamościa. Wśród nich znajduje się m.in. unikalny grosz praski króla Władysława II Jagiellończyka, bity w latach 1471–1477 w mennicy w Kutnej Horze.

Talar koronny, Zygmunt III Waza, Polska, 1632 r., Awers
Talar koronny, Zygmunt III Waza, Polska, 1632 r. (mennica Bydgoszcz), Awers
Talar koronny, Zygmunt III Waza, Polska, 1632 r. (Rewers)
Talar koronny, Zygmunt III Waza, Polska, 1632 r. (mennica Bydgoszcz), Rewers

Zbiór monet XIX- i XX-wiecznych, obok popularnych emisji monet obiegowych tego czasu z różnych stron świata, zawiera także unikalne monety sześciogroszowe i dwuzłotowe, wybite w twierdzy zamojskiej podczas oblężenia rosyjskiego w 1813 r. Obok monet w Muzeum Zamojskim prezentowany jest także zestaw pięciu stempli menniczych do monet dwuzłotowych z 1813 r. Stemple mennicze są własnością Muzeum Narodowego w Krakowie.

Moneta 6 groszy z oblężenia Zamościa, 1813 r. (rewers)
Moneta 6 groszy z oblężenia Zamościa, 1813 r. (rewers)

Kolekcja banknotów i papierów wartościowych, polskich i obcych, będąca częścią działu numizmatycznego muzeum, liczy ponad 3500 egzemplarzy. Jeśli idzie o banknoty zastępcze cenne są Bony Zastępcze Miasta Zamościa, o nominałach 5, 10, 20, 50 zł, emitowane na terenie Zamościa i okolic w okresie od 16 sierpnia 1944 r. do przełomu marca i kwietnia 1945 r.

Bon Zamienny Kasy Miejskiej Miasta Zamościa, 1944 r.
Bon Zamienny Kasy Miejskiej Miasta Zamościa, 1944 r. (strona główna)

W zbiorach Muzeum znajduje się również pokaźny zbiór medali, plakiet i odznak poświęcony polskim powstaniom narodowym XVIII, XIX i XX w., ze szczególnym uwzględnieniem powstania listopadowego 1830 i 1831 r. i powstania styczniowego 1863–1864. Wśród najcenniejszych obiektów znalazł się najstarszy medal poświęcony powstaniu listopadowemu wybity na przełomie 1831 i 1832 r. przez francuski komitet Bazaru Polskiego w Lyonie („Société du Bazar Polonais” – zorganizowany przez mieszkańców Lyonu w czerwcu 1831 r. na rzecz pomocy materialnej dla walczącej Polski).

Kolejne medale i medaliony, które znajdują się w Muzeum, są poświęcone Zamościowi oraz upamiętniają Jana Zamoyskiego (1542–1605) i ród Zamoyskich.

Medal Andrzej Zamoyski, 1984 r.
Medal Andrzej Zamoyski, 1984 r. (autor Stanisława Wątróbska)
Medal Zofia Zamoyska, 1984 r.
Medal Zofia Zamoyska, 1984 r. (autor Hanna Rożkiewicz)

Eksponaty z kolekcji numizmatycznej Muzeum Zamojskiego są częścią stałej ekspozycji historycznej muzeum, były też prezentowane na wielu wystawach czasowych, w tym także na wystawach o tematyce numizmatycznej i historycznej.

Skip to content