W początkach XX w. na przedpolu twierdzy, obok Bastionu VII, wybudowano dwa ceglane budynki wykorzystywane jako obiekty wojskowe. W większym z nich mieściły się stajnie i kuchnia, a w mniejszym tzw. kasyno kozackie. Taki stan rzeczy przetrwał do II wojny światowej. Po wojnie obiekty jak i teren wokół nich ulegały powolnej degradacji. W latach 2011–2014 przystąpiono do realizacji projektu rewitalizacji twierdzy zamojskiej wraz z najbliższym przedpolem, tzw. Plantami, powstał projekt konserwatorski zagospodarowania tego terenu.
W jednym z budynków utworzono galerię sztuki. Z pomysłem wystąpiła Maria Sarni-Konieczna, żona wybitnego polskiego rzeźbiarza Mariana Koniecznego. Prace budowlane ukończono w 2012 r. i obiekt przekazano Muzeum Zamojskiemu w Zamościu. Uroczyste otwarcie galerii odbyło się 30 maja 2014 r.
Marian Konieczny związał się z Zamościem przez realizację pomnika założyciela miasta – hetmana Jana Zamoyskiego. Duży, ponad 4-metrowy monumentalny pomnik stanął przed dawnym pałacem Zamoyskich. Jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło 17 września 2005 r. – 400 lat po śmierci hetmana w czerwcu 1605 r.
Kolekcja rzeźb prof. Mariana Koniecznego składa się z wybranych dzieł reprezentujących kilka cyklów wypełniających twórcze życie artysty. Przed głównym wejściem do galerii, od strony wschodniej, ustawiono rzeźbę Macierzyństwo I. Drugie dzieło – Macierzyństwo II wyeksponowano przed zachodnią fasadą budynku. Również od strony zachodniej budynku stoi rzeźba Wisła
Kolejny cykl rzeźbiarski M. Koniecznego to Dedal i Ikar. W zamojskiej galerii jest on reprezentowany przez dwie rzeźby (z 1984 i 1985 r.) przedstawiające tragedię Ikara i jego ojca. Marian Konieczny to także twórca pomników przedstawiających ważne postaci z historii Polski. Jego twórczość obejmuje też całą serię popiersi portretowych. W galerii zamojskiej eksponowane są też rzeźby pełnopostaciowe. Dodatkową atrakcją jest możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego o Marianie Koniecznym, który zaznajamia z procesem powstawania rzeźby, posłuchać można też różnych wypowiedzi na temat twórczości Mariana Koniecznego oraz dowiedzieć się, co sam rzeźbiarz myślał o swojej pracy i jaki miał stosunek do swoich dzieł.
Galeria prof. Mariana Koniecznego, oprócz stałej wystawy rzeźb jego autorstwa, udostępnia też sale na czasowe prezentacje sztuki. Odbywają się tu, w ramach współpracy, cykliczne wystawy zamojskiego „Towarzystwa Renesans” - „Biennale Leśmianowe” oraz wystawy indywidualne.
Galeria Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego Planty Zamojskie,
ul. W. Łukasińskiego 2 b
22-400 Zamość
tel. 882 106 006