Muzeum Zamojskie w Zamościu
22-400 Zamość
ul. Ormiańska 30
tel. 883 375 564 lub 883 375 560
e-mail: biuro@muzeum-zamojskie.pl www.muzeum-zamojskie.pl
EKSPOZYCJA STAŁA:
- Historyczna “Zamość, Zamoyscy, Ordynacja Zamojska”
- Archeologiczna “Zamojszczyzna w pradziejach i wczesnym średniowieczu”
- Etnograficzna “Sztuka ludowa Zamojszczyzny”
- Galeria malarstwa historycznego i sakralnego
WYSTAWY CZASOWE:
- KOLORYŚCI
Kolekcja kolorystów ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, prezentuje zbiór obrazów gromadzony na przestrzeni lat 70. i 80. XX wieku. Wchodzi w skład Galerii Sztuki Współczesnej. Skupia ponad 60 prac powstałych w technice olejnej, temperze, akwareli i akrylu na podłożach z płótna, papieru i płyty pilśniowej. W kolekcji znajdują się dzieła artystów wywodzących się z takich ugrupowań, jak Komitet Paryski, Zwornik, Jednoróg i Pryzmat. Zawiera kompozycje tak znakomitych twórców jak Jana Cybisa, Hanny Rudzkiej-Cybis, Czesława Rzepińskiego, Artura Nachta-Samborskiego, Piotra Potworowskiego, Jerzego Fedkowicza i wielu innych.
Termin wystawy: październik 2023 r. – styczeń 2024 r.
- JAĆWIESKIE ELDORADO
Wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Pokazane na niej zostaną najciekawsze eksponaty pozyskane przez archeologów podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na najbogatszym cmentarzysku Jaćwingów w Krukówku. Zwiedzający będą mogli zobaczyć ozdoby i elementy stroju, broń i oporządzenie jeździeckie, narzędzia i inne przedmioty codziennego użytku.
Termin wystawy: 10 luty – 2 czerwiec 2024 r.
- PICASSO: ODSŁONY DŹWIĘKU I LUDZKIEJ DUSZY
Wystawa prezentująca grafiki jednego z najwybitniejszych artystów wszech czasów – Pabla Picassa. Skoncentrowana głównie na jego wyjątkowej technice litograficznej, którą artysta nie tylko doskonalił, ale uczynił ją nieodłącznym elementem swojej twórczości. Picasso, poruszając się od portretów po abstrakcje, posługuje się nie tylko formą, lecz również treścią, tworząc dzieła sztuki, które uwydatniają złożoność jego umysłu. Ekspozycja ukazuje, w jaki sposób artysta przenosił swoje myśli, uczucia i fascynacje na płaszczyznę grafiki, kreując w ten sposób niezwykłe i niepowtarzalne kompozycje. Wystawa ta stawia widzów w centrum pasjonującej podróży przez umysł artysty, rzucając światło na to, jak Picasso transformował sztukę i zmieniał jej kierunek poprzez swoje niezwykłe dzieła.
Termin wystawy: czerwiec – lipiec 2024 r.
- CZTERY PORY ROKU W MALARSTWIE POLSKIM PRZEŁOMU XIX I XX WIEKU
Wystawa ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie prezentująca bogactwo i różnorodność polskiego malarstwa w okresie przełomu wieków. Ekspozycja skupia się na interpretacjach czterech pór roku przez wybitnych artystów tamtej epoki, ukazując ich unikalne spojrzenie na zmieniającą się naturę i atmosferę otaczającego świata.
Termin wystawy: lipiec – listopad 2024 r.
- ̶A̶R̶T̶U̶R̶ ̶G̶R̶O̶T̶T̶G̶E̶R̶ ̶–̶ ̶M̶I̶S̶T̶R̶Z̶ ̶P̶O̶L̶S̶K̶I̶E̶J̶ ̶G̶R̶A̶F̶I̶K̶I̶
Wystawa została odwołana z przyczyn niezależnych od muzeum
- STEFAN DU CHATEAU
Na wystawie zostaną zaprezentowane prace prof. Stefana Du Chateau – artysty, architekta, profesora akademickiego oraz kolekcjonera – pochodzącego z okolic Hrubieszowa, prywatnie i zawodowo związanego głównie z Paryżem. Jego kompozycje malarskie określane są mianem „impresji architektonicznych” i przedstawiają głównie barwne widoki francuskich miast oraz pejzaży. Najczęściej tworzył małe prace w technice akwareli lub gwaszu, rzadziej sięgał po farby olejne. Zbiory są własnością Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Krystyny i Stefana Du Chateau. Jest to druga ekspozycja dorobku Profesora, po wystawie w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
Termin wystawy: listopad 2024 r. – marzec 2025 r.
Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego
22-400 Zamość
ul. Zamkowa 2
tel. 882 106 007
e-mail: biuro@muzeumarsenal.pl www.muzeumarsenal.pl
EKSPOZYCJA STAŁA:
- Projekcja multimedialna Historia Twierdzy i Miasta Zamość – Prochownia
- Arsenał Zamojski od XVI do XIX wieku – Arsenał
- Zamojszczyzna na tle działań militarnych i rozwoju techniki wojskowej w XX w – Pawilon pod Kurtyną
WYSTAWY CZASOWE:
- POWSTANIE STYCZNIOWE NA LUBELSZCZYŹNIE 1863-1864
W 160. rocznicę wybuchu największego polskiego zrywu niepodległościowego Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał przygotowało wystawę Powstanie Styczniowe na Lubelszczyźnie 1863-1864. Jako teren pograniczny Lubelszczyzna odgrywała strategiczną rolę. Sąsiedztwo Galicji spowodowało, że była głównym szlakiem przerzutu broni i ochotników. Na jej terenie rozegrały się jedne z największych bitew. Wystawa zaprezentuje broń i pamiątki z tego okresu, oraz dokumenty i fotografie przedstawiające powstańców.
Termin wystawy: kwiecień – luty 2024 r.
- BAGNETY POLSKI I ŚWIATA
Choć we współczesnych armiach króluje broń palna, broń biała w postaci bagnetów nadal jest podstawowym wyposażaniem prawie każdego żołnierza. Wystawa Bagnety Polski i Świata przybliży ich historię i rozwój, oraz zaprezentuje eksponaty ze zbiorów Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał i kolekcji prywatnych.
Termin wystawy: październik – styczeń 2024 r.
- BROŃ STRZELECKA XIX WIEKU
Wystawa przeniesie zwiedzających w podróż przez epokę, w której sztuka konstrukcji broni osiągnęła nowe szczyty. Ekspozycja zaprezentuje różnorodność i innowacyjność broni palnej pochodzącej z XIX wieku, ze szczególnym naciskiem na jej ewolucję
i wpływ na ówczesne wydarzenia historyczne.
Termin wystawy: luty – czerwiec 2024 r.
- RAKIETA V2 – MARZENIA O KOSMOSIE I WOJNA
Wystawa zaprezentuje historię rakiet V2, wyjątkowego osiągnięcia inżynieryjnego z okresu II wojny światowej. Ekspozycja pokaże zarówno aspekty naukowe, jak i militarne tego przełomowego momentu w historii. Zwiedzający będą mieli okazję zgłębić tajniki konstrukcji i produkcji rakiet V2, której pionierska technologia stanowiła fundament dla późniejszych osiągnięć kosmicznych.
Termin wystawy: luty – maj 2024 r.
- WYSTAWA W 110 ROCZNICA WYBUCHU I WOJNY ŚWIATOWEJ
Wystawa przygotowana z okazji 110. rocznicy wybuchu I Wojny Światowej, ukazująca tragiczne wydarzenia, które ukształtowały losy ludzkości na początku XX wieku. Poprzez archiwalne fotografie, dokumenty a przede wszystkim eksponaty, ekspozycja rzuca światło na codzienne życie ludzi zepchniętych na krawędź globalnego konfliktu.
Termin wystawy: czerwiec – październik 2024 r.
- AKCJA BURZA 1944 NA ZAMOJSZCZYŹNIE
Wystawa przenosi zwiedzających w dramatyczne wydarzenia okresu II wojny światowej, skupiając się na decydującej operacji związanej z wyzwoleniem regionu. Z okazji 80. rocznicy Akcji Burza, ekspozycja prezentuje broń tego okresu, archiwalne fotografie oraz oryginalne dokumenty, ukazując odwagę i determinację ludzi, którzy brali udział w tym strategicznym przedsięwzięciu. “Akcja Burza 1944 na Zamojszczyźnie” to opowieść o odrodzeniu, jedności i niezłomnej woli ludzi, którzy stawili czoła burzliwym czasom historii.
Termin wystawy: maj – wrzesień 2024 r.
- POLSKIE MALARSTWO HISTORYCZNE XIX I XX WIEKU – WYSTAWA W 200. ROCZNICĘ URODZIN JULIUSZA KOSSAKA
W hołdzie jednemu z najwybitniejszych artystów polskiego malarstwa historycznego, wystawa z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Kossaka. Ekspozycja ukazuje bogactwo i różnorodność dzieł artystów związanych z tą ważną dziedziną sztuki
w Polsce.
Termin wystawy: październik – grudzień 2024 r.
- WALERIAN ŁUKASIŃSKI – 200. LAT OD UWIĘZIENIA W ZAMOŚCIU
Wystawa ze zbiorów Muzeum Zamojskiego oraz Archiwum Państwowego w Zamościu, zorganizowana w 200. rocznicę uwięzienia Waleriana Łukasińskiego w Zamościu. Ekspozycja skupi się na różnorodnych dokumentach, ukazując jego życie i losy. Ryciny, grafiki i malarskie przedstawienia zobrazują nie tylko sylwetkę Waleriana Łukasińskiego, ale również bogactwo wydarzeń z tamtego okresu. Nie zabraknie również informacji o upamiętnieniu postaci Łukasińskiego w okresie międzywojennym.
Termin wystawy: wrzesień – grudzień 2024 r.
Galeria Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego
22-400 Zamość
Planty Zamojskie, ul. W. Łukasińskiego 2 b
tel. 882 106 006
EKSPOZYCJA STAŁA:
Rzeźby pomnikowe i portretowe prof. Mariana Koniecznego
WYSTAWY CZASOWE:
- WYSTAWA MALARSTWA AGATY WOŹNIAK-NIEMKIEWICZ
Agata Woźniak-Niemkiewicz, to absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiowała na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki, specjalizując się w konserwacji malarstwa. W roku 1989 zdobyła dyplom pod opieką prof. Małgorzaty Schuster-Gawłowskiej. Jej twórczość obejmuje malarstwo, rysunek oraz prace w dziedzinie konserwacji.
Termin wystawy: czerwiec – lipiec 2024 r.
- „PRZESTRZEŃ” WYSTAWA RZEŹB PIOTRA TWARDOWSKIEGO
Piotr Twardowski to absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom Magistra sztuki z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 2000 r. Jego prace są często prezentowane na prestiżowych wystawach w ośrodkach kultury na całym świecie, a wiele z nich znajduje się w międzynarodowych kolekcjach, świadcząc o uznaniu dla jego wyjątkowego talentu artystycznego. W zamojskiej Galerii Rzeźby będzie można podziwiać unikalne dzieła tego utalentowanego artysty.
Termin wystawy: 31 sierpień – 6 października 2024 r.
PRZEDSIĘWZIĘCIA MUZEALNE
- Muzealny Dzień Babci i Dziadka z Wnukami
Międzypokoleniowy Bal w stylu paryskim z okazji Dnia Babci i Dziadka, który odbędzie się jako wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej Koloryści. Podczas balu przeniesiemy się do Paryża sprzed 100 lat, poznając nie tylko najwybitniejszych artystów tamtego okresu, ale także zagłębiając się w paryską kulturę. W programie mamy wiele atrakcji, w tym zwiedzanie wystawy, warsztaty tworzenia masek karnawałowych oraz tańce w stylu lat 20. XX w.
Miejsce: Muzeum Zamojskie w Zamościu
Termin: 21 stycznia 2024 r.
- Ferie Zimowe w Muzeum
Cykl zajęć edukacyjnych zatytułowany Podróż Przez Historię, odbywających się w Muzeum Zamojskim oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Przygotowaliśmy osiem spotkań warsztatowych, które zostały opracowane w oparciu o tematykę prezentowanych wystaw stałych i czasowych.
Miejsce: Muzeum Zamojskie w Zamościu, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał
Termin: od 30 stycznia do 9 lutego 2024 r.
- Warsztaty wielkanocne dla dzieci i młodzieży
Zajęcia poświęcone tworzeniu tradycyjnych ozdób wielkanocnych. Uczestnicy dowiedzą się jak dawniej wykonywano dekoracje świąteczne oraz jaką miały symbolikę. Następnie samodzielnie wykonają ozdobę wielkanocną tradycyjnymi technikami, przy użyciu naturalnych, niegdyś używanych materiałów. Gotowe prace będą wspaniałą ozdobą wielkanocnych koszyczków i stołów.
Miejsce: Muzeum Zamojskie w Zamościu
Termin: od 12 do 22 marca 2024 r.
- Kiermasz Wielkanocny oraz 47. Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną
Podsumowanie konkursu, wystawa nagrodzonych prac.
Organizatorzy: Muzeum Zamojskie, Zamojski Dom Kultury, Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział Zamość
Miejsce: Rynek Wielki
Termin: 24 marzec 2023 r. /Niedziela Palmowa/
- Majówka w Muzeum
Cykl wydarzeń edukacyjno–kulturalnych związanych z obchodami święta 3 Maja prowadzonych w oparciu o prezentowane wystawy.
Miejsce: Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał
Termin: 1 – 3 maja 2023 r.
- XVI Zamojska Noc Muzeów
Otwarte zwiedzanie wystaw w Muzeum Zamojskim, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, Akademii Zamojskiej oraz Galerii Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego.
Termin: 17/18 maja 2024 r., godz. 18:00
- Dzień Dziecka w Akademii Zamojskiej
W trakcie tego wyjątkowego spotkania, dzieci będą miały okazję poznania historii Akademii Zamojskiej oraz tajników funkcjonowania drukarni akademickiej. Warsztaty przewidziane są jako interaktywne zajęcia, podczas których uczestnicy nie tylko się bawią, ale także uczą się poprzez praktyczne doświadczenia.
Termin: 2 czerwca 2024 r.
- Jarmark Hetmański – Mennica Muzealna
W ramach „Mennicy Muzealnej” organizowanej podczas Jarmarku Hetmańskiego prezentowany jest pokaz bicia kopii monet pochodzących z oblężenia Zamościa w 1813 roku. Odwiedzający mają okazję zgłębić historię oblężonej przez wojska rosyjskie twierdzy zamojskiej oraz dowiedzieć się więcej o samych zbiorach numizmatycznych Muzeum Zamojskiego.
Miejsce: Rynek Wielki
Termin: 1 czerwca 2024 r.
- Letnie warsztaty muzealne dla dzieci i młodzieży
Cykl zajęć edukacyjnych obejmujący osiem spotkań tematycznych, dedykowanych dzieciom i młodzieży, realizowany przy wykorzystaniu treści prezentowanych zarówno na wystawach czasowych, jak i stałych.
Termin: lipiec – sierpień 2024 r.
- Kto Ty Jesteś? Polak Mały!
Zajęcia edukacyjne skierowane do dzieci w wieku od 6 do 12 lat, prowadzone w Pawilonie pod Kurtyną w ramach obchodów Święta Niepodległości.
- Miejsce: Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał
- Termin: 11 listopada 2024 r.
- Warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci i młodzieży
Warsztaty poświęcone tworzeniu tradycyjnych ozdób choinkowych są okazją do odkrywania dawnych zwyczajów dekorowania domów na Boże Narodzenie. Podczas spotkania opowiemy o tradycjach związanych z ozdabianiem choinki i jej historią, przybliżmy symbolikę świątecznych ozdób. Następnie uczestnicy samodzielnie stworzą prace z naturalnych materiałów, które staną się wyjątkową ozdobą ich domowych choinek.
Miejsce: Muzeum Zamojskie w Zamościu
Termin: od 3 do 13 grudnia 2024 r.