Z inicjatywy Miasta Zamość, od 8 do 29 listopada na Rynku Wielkim w Zamościu dostępna jest wystawa objazdowa #StolenMemory z Arolsen Archives. Zamość jest miejscem szczególnym a ekspozycja ta, w sercu Zamojszczyzny nabiera wyjątkowego znaczenia. W czasie II wojny światowej region doświadczył szczególnego okrucieństwa i terroru ze strony niemieckiego okupanta. Pacyfikacje i wysiedlenia stanowiły brutalne narzędzia polityki niemieckiej na ziemiach okupowanych. Symbolem martyrologii Zamojszczyzny jest Rotunda Zamojska. Umiejscowienie wystawy w jej bliskości ma znaczenie symboliczne. Przypomina społeczności jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o osobach, po których pozostały jedynie drobne rzeczy, zabrane przez nazistów zaraz po przyjeździe do obozu. Osobiste przedmioty zwrócone rodzinom ofiar pozwalają odkryć ich wojenne losy.
W dni robocze (poniedziałek-piątek) ekspozycja będzie dostępna w godzinach 9:00-16:00.
W weekendy, czyli soboty i niedziele, zwiedzający będą mieli dostęp do wystawy w godzinach 10:00-16:00.
Wstęp jest bezpłatny!
Zegarki, biżuteria, rodzinne fotografie: w obozach koncentracyjnych niemieccy naziści zabierali więźniom wszystkie rzeczy osobiste. W Arolsen Archives do dziś przechowywany jest ostatni dobytek około 2,5 tys. prześladowanych. Wspólnie z wolontariuszami poszukujemy ich krewnych, bym móc zwrócić skradzione pamiątki. Wystawa opowiada o losach dziesięciu prześladowanych i poszukiwaniach ich rodzin. Poprzez kody QR dostępne na wystawie można odtworzyć wywiady z odnalezionymi krewnymi, którzy opowiadają o tym, jakie znaczenie ma dla nich zwrot pamiątek. Pokazujemy również, w jaki sposób można się włączyć w kampanię #StolenMemory i rozpocząć samodzielne poszukiwania. To szczególnie ważne w Polsce: ostatnie pamiątki po 900 polskich ofiarach prześladowań wciąż czekają na zwrot! Animowane filmy, multimedialne opowieści, bezpłatne materiały edukacyjne i wiele więcej można znaleźć na stronie stolenmemory.org.
Arolsen Archives są międzynarodowym centrum badań prześladowań nazistowskich i posiadają najobszerniejsze na świecie archiwum ofiar i ocalałych z narodowego socjalizmu. Oferują szeroką wiedzę na temat prześladowań nazistowskich, pracy przymusowej, Holokaustu oraz konsekwencji dyskryminacji i nienawiści rasowej, więcej informacji o działalności Organizacji na stronie: arolsen-archives.org
#StolenMemory – broszura